Son Dakika
Home / Dış Ticaret / Çinden ithalat yapmak

Çinden ithalat yapmak

cinden-ithalat

Çinden ithalat yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar

Ucuz ürünler nedeniyle bir çok girişimci ve  iş adamı Çin i tercih ediyor.Ama mal getirirken bir çok girişimcinin ürünü gümrükte kalıyor veya dolandırılıyor.Bugün dikkatli olmamız gereken noktalar üzerinde duracağız.

1) Çinden mal alırken dikkatli olmanız ilk nokta; güvenilir üretici bulabilmektir.Çünkü internet üzerinde kendini üretici diye tanıtan her kişi üretici değildir ve fabrikası yoktur.

2) Alacağınız ürünler ile ilgili teknik bilgiler isteyin.Alacağınız ürünlerde CE sertifikası olup olmadığını öğrenmelisiniz.Çoğu üretici/tedarikçi size sertifikasının olduğunu söyler ama son anda aslında sertifikasının olmadığını öğrenirsiniz.İkinci bir ihtimal ise sahte belge kullanıyor olabilirler.

3) Alacağınız mallar için mutlaka pazarlık yapın.Çoğu çin malı satan internet siteleri bile fazla ürün alındığında mutlaka indirim yapıyor, sizde mal alacağınız yerden mutlaka indirim isteyin.Üreticinin size sunduğu ilk fiyat teklifi ile  indirimli fiyat teklifi arasında uçurum olmaması gerekir.Fiyatlar arası fark varsa malın kalitesi kötü olabilir yada üretici dolandırıcı bir kimse olabbilir.

4) Ürünlerden birer örnek isteyin.Size gösterilen örnek ile size getirecekleri mal aynı olmayabilir.Bu yüzden tavsiyem mallar yüklenmeden mutlaka kontrol edin.

5) Zaman kaybı yaşamamak için proformanıza mutlaka malın yükleneceği tarihi yazdırın.

Proforma:Fiyat teklifi gibi bir anlam taşır.İş sonunda kesilecek kesin faturanın ön taslağıdır.

6)Malı alırken ön ödeme yapmadan önce malın garanti şartları ve garanti süresi ile ilgili bilgi alın.

Ödeme konusunda bilgiler: Çindeki satıcılar ufak mallar için peşin ödeme alırlar.Yüklü mal alacaksanız %30 peşin,kalan %70i  ise mal üretildikten sonra ödersiniz.

7) Çindeki farbikalar ne kadar güvenli gözüksede dikkatli olmaya özen gösterin. Taraflar arası belge,sözleşme olmadan  iş yapmayın.

8) Güvenilir bir nakliye firması ile anlaşın.

9)Güvenilir bir danışman ile yada bu işlerle ilgilenen firmalar ile anlaşarak işinizi sağlama alabilirsiniz.

Bir danışman vasıtasıyla Çin veya başka bir ülkeden mal getirtmek için ücretli yardım almak istiyorsanız aşağıdaki linkten iletişime geçebilirsiniz. Link: Gümrük Danışmanlığı

DİKKAT:
Alışveriş yapacağınız kişileri tanımadan gidip ürününü görmeden sadece internet vasıtasıyla direk para yatırarak havale ile alışveriş yapmayınız.
Karşınızda Çin de yaşıyorum veya Türkiye de yaşıyorum deyip sizi kandırarak dolandırılma ihtimaline dikkat ederek gerekli önlemleri alarak alışveriş yapınız. Böyle bir durum gerçekleşirse en yakın güvenlik birimlerine başvurmanızı önemle  tavsiye ederiz.

Hakkında aktif girisimci

Sadece düşünen değil yapan kazanır!

21 comments

 1. Merhabalar birsey öğrenmek istiyorum uzun bir süredir aliexpress aracılığıyla ürün getirip burda bir sitede satıyorum son zamanlarda birkaç ürünümüz gümrük takıldı ben bu işi yasal yollardan yapmak istiyorum ama yüklü miktarda almam evde home ofis tarzı çalışmak niyetim ben yine bu ürünlerden 10 15 tane gelirsem şahıs firması olarak alabilirmiyim Gümrükten ve gümrük vergisi olarak örneğin 100 dolara ne kadar öderim saygilar

 2. Merhaba Hocam Yazınız için teşekkür Ederim.

  Çinden CNC Makinası almak İsityoruz.
  alibaba.com’dan firma bulduk 8.000 dolar dediler.

  firmanın güvenliğini nasıl araştırabilirz acaba?

  gümrük işlemleri hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

  kolay gelsin

 3. Çinden duvar saati getirmek istiyorum ne tür evraklar isterler acaba ?

 4. çinden aynı üründen 3 tane yaada farklı numaralarda ürün getittirisem gümrükte ticari işlem diye el konulurmu

 5. Munise Ünaldı Ülker

  Meraba, Çin’den gıda ürünü getirmek istiyorum, yardımcı olabilir misiniz? investingnj@gmail.com

 6. çinde yaşayıp türkiye ile koli olarak ithalat yapan (yani 30 kilo ağırlığı geçmeyecek)türkiye girmesi yasak olmamak şartıyla….adrese teslim olarak yardımcı olunur….
  hakanfelon@hotmail.com

 7. Tarik yuksek bu adresten bana ulasirsaniz sevinirim.
  dolby153153@outlook.fr

 8. Bir internet sitesinde Çinden toplu ayakkabı getirmek istiyorum yardımcı olacak arkadaşlar arıyorum.

  • Hocam internette yurtdışından mal getirme konusunda size kimse yardım etmeyecektir. Bugün bir gümrük forumunda yardım isteseniz, o istek 6 ay bekler ve yanıt alabilmeniz büyük şans eseri olur. Bu yüzden biz diyoruz ki, gümrük danışmanı ile çalışın vereceğiniz ücrete göre kafanız en azından rahat olsun.

 9. Ülkemizde iyi niyetli yatırımcıları kandırmak dolandırmak ve iş vaadiyle sahtekar insanlara karı alınabilecek yöntemleri anlatmaa-nız çok güzel olmuş teşekkürler.

 10. Birbirinden farklı iki 2 adet çin makalesi çok güzel olmuş.Ayrıyetten makaleler gerçekten açıklayıcı.Teşekkürler.

 11. Çinden gelen mallar yolda kırılmıyorsa sağlam demektir, ayrıca makale gerçekten açıklayıcı. Teşekkürler

 12. Tarık Yüksek

  arkadaşlar bu konuda benimle iletişime geçebilirsiniz.
  Çinde ki danışmanlık firmamız ve Türkiye!deki Gümrük müşavirliği firmamız ile çinden Türkiye’ye kapınıza kadar istediğiniz ürünü getirebiliriz.Tabiki ithalatında her hangi bir yasak yoksa.

 13. Merhabalar Çinden bilgisayar parçası ürettirip türkiyeye getirmek istiyorum Çinde bu üretimi kaliteli ve güvenilir yapabilecek firma bilgisi verebilcek arkadaşlar varmı ?

 14. hüseyin bengüldek

  cubic zirconıum taş ile ilgili bilginiz varmı çalıştığım firmada bu taşın satıcısıyım fakat kendim hiç gitmedim 7 senedir çalışıyorum şirket sahibi getiriyor bende buradaki kuyumcu imalatçılarına satıyorum kendim gideceğim yakında bana tavsiye edeceğiniz bir şey var mı…

 15. Sagolun,cok faydali makaleler icin..

 16. gayet açıklayıcı yazı, elinize sağlık

 17. Yorumunuz için teşekkür ederiz Numan Bey.Faydalı olması dileğiyle…

 18. Birbirinden faydalı 2 çin makalesi ikiside çok güzel .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir