Son Dakika
Home / Genel / Diplomalı işsizlik

Diplomalı işsizlik

diplomaDiplomalı işsizlik ve çözümler

Mezun olan öğrencilerin yaptığı en büyük hata diğer öğrencilerden farklılaşmamak.Farklılaşmaktan kastım bilgi donanımınız, ve eğildiğiniz ek alanlar.Herkes işletme okuyup mezun oluyorsa siz yanında(atıyorum) gemi işletmeciliği, otel-restoran işletmeciliği gibisinden yan alanlara ilgi duyup kendinizi eğitmelisiniz.Yada işletme ile hukuk yada muhasebe bilginizi pekiştirip sektörde aranan adam olmalısınız.Diğerleri ingilizce bilmıyorsa öğrenın, en basitinden çince öğrenın.Türk işadamları çinde çalışabilecek bir sürü kişiye davetiye çıkarıyor.İşte size açık çek.

Neden farklılaşamıyoruz?

En büyük sebep aslında bir türlü yenemediğimiz kişisel atalet.Kendimizi harekete geçiremıyoruz.Üniversite okumayı amerikan pastası ile eşdeğer görüyoruz.İleriki yıllarda ise iyice kendimizi salıyoruz ve hafızamız giderek tembelleşiyor.Üniversitedeyken tek düşüncemız şu vizeleri ve finalleri atlatıp keyfimize bakmak.

Tek Anadal Devri Bitmiştir!

Harçlar kalktıktan sonra açıköğretime ilginin artacağını önceki yazımda paylaşmıştım.Açıköğretime ilginin artması demek ise ülkemizde önümüzdeki 5 yıl sonrasında büyük bir çift üniversite mezunu olacağı gerçeğiydi.Artık sıradan bölümlerden mezun olan birinin tek üniversite ile kendi alanında işe girmesi imkansız gibi.

Farklılaşmak adına yapabilecekleriniz !

 1. Yabancı dil öğrenın.
 2. Alanınıza yakın yan bir bölüme ilgi gösterin.
 3. İşinizi sevin.
 4. Yurtdışı seçeneklerinizi değerlendirin(azerbeycan gibi ülkelerde Türkiye den gelen okumuş üniversiteliler ilgi görmektedir)
 5. Hobiler edinin.
 6. Üniversitelerde kulüplere üye olun, seminerlere konferanslara katılın.Konferanslarda gelen her konuşmacının kartvizitini isteyin ve konuşma sonunda sohbetler edin.
 7. İşletme-iktisat-kamu yönetimi gibi mayın tarlası bölümlerden uzak durun.
 8. İnsanlarla iletişiminizi güçlendirin.
 9. Çöp kişisel gelişim kitaplarından uzak durun onun yerine üniversitelere gelen eğitmenlerin konferansına gidin.
 10. Sitemi ve beni takip edin 🙂

 

Hakkında aktif girisimci

Sadece düşünen değil yapan kazanır!

Check Also

Çiftlik Bank intiharı

Dolandırıcılığın ortaya çıkması sonrası yönetime yakınlığı ile bilinen ve ilk bayilerden olan Emrah Sezek (çiftlikbank …

3 comments

 1. merhaba bende işkurdan girişimcilik eğitimi aldım acaba kurulu bir işyerini devir alsam işkur bana destek verirmi?yazarsanız sevinirim saygılarımla.konfeksiyon mesela.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir