Son Dakika
Home / Girişimcilik / Bir adım daha : üretim

Bir adım daha : üretim

uretim

Üretmek her şeyin anahtarı!

Mesela depresyonun en temele sebeplerinden birinin, üretmeme duygusu olduğunu biliyor muydunuz?

Kişi kendisini içinde bulunduğu ortama ait hissedemez, bu ve benzeri sebeplerle de üretemez!
Bireysel psikolojideki bu durum endüstriyel, örgütsel psikolojide de böyledir! Mobbing gibi vakalarda çalışanın veriminin düşmesindeki en temel sebeplerden birisi, yaptıklarının değer üreten bir sonuç getirmediğine dair inançtır.
Üretmek, ulusal 2023 hedeflerimiz içinde de var, değil mi?
500 milyar Dolar deniyor mesela ihracat hedefi için, bugün de iyi bir rakama sahibiz zaten. Nasıl peki?
Üretim mantığımız, dahilde işleme rejimi sayesinde bu rakamları yakaladık! Yani 10 Liralık bir ithalat yapıyoruz, ülkemizde işliyoruz, 11 Lira’ya satıyoruz; 11 Lira’lık ihracat yaptık, 11 Lira’lık üretimimiz var diyoruz. Sizce de öyle mi?
Üretim oranının bu kadar düşük miktarda ve/veya düşük kalitede olmasının temelinde eğitim sistemimiz yatıyor!
En bariz örneği yabancı dil eğitimlerinden alabiliriz; eğitimde ezbere zorlanıyoruz!
Almanca ortalamam çok iyiydi benim. Ama bir Alman’la karşılıklı 5 dakika konuşamam, çünkü ezberleyerek geçmiştim.
Benzer çok daha kötü şekilde üniversite sıralarında da geçiyor ve iş dünyasını birinci dereceden etkiliyor!
Yöneticisiniz dersek, otorite sizin için önemli! Peki ne yapacaksınız?
İşletme derslerinde, kamu yönetimi gibi derslerde otorite türlerini işlemişsinizdir muhtemelen: karizmatik otorite, demokratik otorite, geleneksel otorite.
Sizin pozisyonunuz hangisi? Demokratik misiniz, geleneksel misiniz? Karizmatik bir otorite misiniz yoksa? Diyelim öyle, diyelim değil, ne kazanacaksınız bu bilgi ile?
Yabancı adresleri örnek vermekten pek haz almıyorum, ama Hürriyet Gazetesi yazarlarından, eğitim konusunda iyi bulduğum isimlerden Özgür Bolat bir anısını paylaşmıştı. Harward Üniversitesi’nde okuduğu zamanlara ait bu anıyı özet geçiyorum.“Derslikte otorite kavramını inceleyecektik. Profesör sordu, bizce otorite nedir, bunu konuşmaya başladık. Sonra profesör dersliği terk etti. Bazılarımız hoca gitti diye sustu, bazılarımız hocanın yokluğunda sazı eline aldı ve tartışmayı sürükledi, bazılarımız dersin boşa çıktığı düşüncesiyle başka şeylerle ilgilenmeye başladı. Bazılarımız hocanın nereye gittiğini düşünmüştür herhalde. Biz ama tartışmaya devam ediyorduk. Sonra profesör tekrar salona döndü ve otoriteden ne anladığımızı sordu!”Okunmamıştı, anlatılmamıştı, bizzat yaşanmıştı!

Maalesef gayet net hatırlıyorum; ilkokula giderken ben Çin fakirliğiyle biliniyordu ve bunu öğretmenime sorduğumda aşırı kalabalık olduğunu, o yüzden yönetilemediğini söylemişti. Ne olurdu da gelişebilirlerdi? Cevap hiç bir şey! Bugüne kadar yapamamışlar, bugün mü yapacaklardı!
Hindistan en fakir ülkelerdendi. Neden? Hem çok kalabalık hem sömürülmüş hem de berbat bir eğitim sistemi ile boş şeyler öğreniyorlarmış! Bir şey yapamazlar mıydı? Hayır, bugüne kadar yapamamışlar, bugün mü yapacaklar, bugün mü üretecekler? Dış güçler izin verir miydi? Vs…
Bugün o atıl kalabalıklar, iyi birer yazılımcı cennetine dönmedi mi Hindistan’da?
Ya Çin? Ucuz iş gücüne döndüler ve üretim cenneti olmadılar mı?
Gerçi birçok iş adamı tanıyorum, Çin’den ders almak yerine yaftalamayı tercih eden! “Ucuzluk bir yere kadar” diyorlar, Çin’in balon olduğu ve söneceğine dair!
Ama okullarda verilmeyen dersi tarih veriyor!
Katma değeri yüksek üretim bantlarına kaydı Çin, bizimkiler ne yaptı? Baktı, seyretti!
Yaftalamayı kesin, üretime başlayın!
Bunun için de inovasyona göz atabilirsiniz! Kimler, neleri geliştirmiş hele bir kulak kabartın!
Ama hadi inovasyon yapalım demekle de olmuyor, haklısınız! Zaten her KOBİ zirvesinde “inovasyon önemli” denmesinden öteye gidilmemesinin sebebi de buradaki eksiklik: inovasyona soyunmadan önce inovatif olmak gerek!
İnovatif olmak bir beceridir, yani üzerine çalışılarak geliştirilebilir!
İnovatif, inovasyonel düşünme becerileri geliştirmek için de ilgili çalıştaylara katılabilirsiniz, etkili seminerlere iştirak edebilirsiniz, bu yönde kitapları, makaleleri araştırabilirsiniz! İşinizde, kariyerinizde deneyebilirsiniz!
Ve ne yapıyor olursanız olun, hareketinizi, üretiminizi korumalısınız, beslemelisiniz! Kültürümüz kervanı yolda düzüyor, değil mi?
O halde mükemmeli tasarlayıp beklemek yerine

bir adım daha, bir adım daha, bir adım daha…

Mustafa Emin Palaz
Girişimci koçu
www.firsatyonetimi.com

Hakkında Mustafa Emin Palaz

Dünyanın en genç yaşam koçu olan yazarımız, düşünür, eğitimci, girişimci koçu ve sürekli yeni şeyler öğrenen bir gelişimci.Kendisi koçluk ve gelişim eğitim hizmetlerini aktif olarak sürdürmektedir.

Check Also

Girişimciler

Girişimciler için 10 altın prensip

7 comments

 1. Merhabalar,
  Bende Boğaziçi üniveristesinde okuyorum ve bitirme projesi olarak ne zamandır aklımda olan,uygulayamadığım bir proje üzerine çalışıyorum. Sizin gibi benden kat kat bilgili insanların yorumlarını almak istiyorum.Şu an proje için bir landing page oluşturdum ve tüketici taleplerini ölçmeye çalışıyorum.Sizlerinde eksiğin olan yerlerde veya iyileştirmem gereken yerlerde beni bilgilendirmenizi rica ediyorum.
  http://unbouncepages.com/siparisbakkalim/

 2. Yazınızı beğendim. sağolun, böyle akıllı insanlar ülkemizde de varmış meğer !
  Türkiye insanı kervanı yolda düzeltmek zorunda çünkü imkanlar buna yetiyor türkiyede !
  Türk insanı, daha doğrusu Anadolu insanı , yani türkü, lazı, çerkezi, arnavutu, kürdü, arabı, boşnağı, pomağı, manavı, çepnisi, gürcüsü, ermenisi, rumu, yahudisi, anazası, alevisi, sunnisi, hıristiyanı, müslümanı, musevisi ile birlikte BU DÜNYADA ÇOK GÜZEL VE ÇOK HARİKA İŞLER YAPABİLİR ! Amma bu ülkeyi severek ve bu ülkeye ihanet etmeden ve bu ülkede ve bu ülke için çalışarak !!!
  HAYDİ HEP BERABER ÇALIŞMAYA VE BU ÜLKEDE ÜRETMEYE DAVET EDELİM VE ÜRETTİĞİMİZİDE HAKÇA PAYLAŞALIM !!!

 3. NUMANOĞLU EVDEN EVE NAKLİYAT

  NUMANOĞLU NAKLİYAT olarak gücümüzü müşterilerimizin
  hizmet anlayışımıza duydukları güvenden aldığımızı biliyoruz. Geçmişte olduğu gibi bugün de standart taşımacılık anlayışının ötesinde daha zor ve karmış operasyonlar için evden eve nakliyat çözüm arayışında iş ve çözüm ortağı olmayı sürdürüyoruz. Bugün, ulaşmış olduğumuz, müşterilerine kendi pazarlarında rekabet olanağı veren, katma değer yaratan entegre çözümlerle gerçek anlamda çağdaş evden eve kurumsal nakliyat hizmet üreten bir kurum olma konumumuzdan dolayı gururluyuz. Ancak geldiğimiz noktayı, mükemmeli yakalama hedefimizin bir gereği olarak benimsiyor, çalışmalarımızı her gün yeni bir gündür felsefesinin inancıyla dur-durak vermeden sürdürüyoruz.
  Evden Eve Nakliyat ve depolama faaliyetlerde ulusal ve uluslar arası şirketlerin ve bireysel müşterilerimizin her zaman en yakın çözüm ortağı olmak. Numanoğlu Nakliyat müşterilerine kaliteli hizmet sunmayı ana hedefi olarak görmektedir:

  Müşteri beklentilerine ve hoşnutsuzluklarına kulak vermesine, taahhütleri en hızlı şekilde yerine getirmesine ve müşteri sorunlarına anında çözüm üretmesi gerektiğine inanmaktadır.

  NUMANOĞLU NAKLİYAT her müşterisine hizmetin bütün standartlarını tam bir tutarlılıkla taşımaktadır.

  •Değişimi ve gelişimi birlikte yönetiriz.
  •Verimliliği sürekli sorgulayarak, üretkenliğimizi artırırız.
  •Verdiğimiz sözlere bağlı kalmanın, en büyük kazanç olduğunu biliriz.
  •Müşteri ve çalışan bağlılığını ön planda tutarız.
  •Kendimizi müşterimizin yerine koyar, gereksinmelerini önceden belirleriz.
  •Müşterilerimiz ve iş ortaklarımıza katma değer yaratırız.
  •Kaliteyi bir yaşam biçimi olarak benimseyip, yayılmasını sağlarız.

 4. böyle değerli paylaşımlarınız için teşekkürler.

 5. beğenmenize sevindim.
  girişimcilik ve daha birçok konu üzerine yazılarımı http://www.mustep.blogspot.com üzerinden okuyabilirsiniz.

  bu arada tanıtım kısmında geçen en genç yaşam koçluğu eski bir ifade artık, benden genç arkadaşlar var artık türkiyede. vaktiyle karşılaştığım en büyük direnç yaşımdı ve ben de araştırdığımda dünyanın en genç profesyoneli olduğumu öğrenmiştim. ardından benden 6 ay genç bir nijeryalıyla tanıştım ve türkiyenin en genç koçu oldum. ama gençlik önemli değil, sadece karşılaştığım direnci aşarken yararlandığım bir unsur oldu.

  çalışmalarıma göz atmak isterseniz http://www.nasildahaiyiyaparim.com a göz atabilirsiniz

 6. gerçekten iyi bir yazı bu bilgilerinizle bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim

 7. Türkiyede insan tanımadan sektöre giriş daha da yaygınlaşsa ülkemizden birçok başarı hikayi çıkacaktır bundan eminim. Sektörde olmayışımız hiçbir şekilde sorun olmayacak yeter ki şu alışkanlıklardan vazgeçelim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.