Son Dakika
Home / İş Fikirleri / Anketörlük yapmak

Anketörlük yapmak

Anketörlük yapmak

Anketörlük nedir ?

Ajansların size verdiği halk araştırma formu ya anketleri halk üzerinde uygulayarak, ajansın size verdiği anket formu üzerindeki soruları insanlara yöneltmenizdir. Ajans sahibinin istediği kitleye göre kendınıze anket yapabileceğiniz kişiler ararsınız. Örneğin; size anket işini veren kişi yetişkinler ile veya farklı özelliklere göre belirlenmiş kişiler ile anket yapmanızı isteyebilir.

Özet : iş verenin verdiği kriterlere göre kamu oyu yoklaması.

Anketörlük Ne Kazandırır ?

Genel olarak yaptığınız anket başı 1 lira kazanmanızla beraber, ajansın, iş verenin vereceği ücret değişiklik göstermektedir. Anket sorularının çokluğuna göre 5 lira bile alabilirsiniz ancak anket başı 5 lira demek bi dünya soruyu vatandaşa yöneltmek anlamına geliyor 🙂 Altından kalkmak sağlam bir cesaret ister 🙂

Anketörlüğün Faydaları Nelerdir ?

İnsanlarla iç içe olacağınız için onları yakından tanıma fırsatı bulmanız kolay olacaktır. Kısa süreli belki bir dakikalığına bile olsa karşınızdaki kişi ile yüz yüze kalmanız sizi etkili bir iletişimci, sosyalleşme yolunda faydalı yönde etkileyecektir. Utangaç veya asosyal bir kişiliğiniz varsa yaptığınız 40-50 anket sonrası profosyonel satıcılar gibi ağzınız çalışacak, güvenilirlik ve insanları ikna etme gibi becerileri kolaylıkla kazanacaksınız. Diğer yandan anket için karşınıza öyle insanlar, evlerden güzel kızlar 😀 çıkabiliyor ki anketin bitmemesi için insanın soruları uzattıkça uzatası geliyor, tabii profosyonel olarak bu doğru olmadığı için işimize odaklanıyoruz 😀 Diğer yandan kapı arkasından pısırık pısırık bakan insanları gördükçe özgüveniniz artar. Öğrenci iseniz broşür dağıtma, anketörlük gibi işler günübirlik  harçlık çıkartmak için ideal işlerdendir. Başka bir fayda olarak ; karşınızdaki anket yapacağınız kişi ihtiyar ise bilinki laf anlatmak için sesinizi yükseltme çabaları diyaframınızı geliştirecek, sesiniz açılacaktır.

Anketörlüğün Kötü Yönleri Nelerdir ?

 • Anket soruları çoksa ve kapı kapı dolanıyorsanız akşam her yerinizin ağrıdığını farketmemeniz zor.
 • Çekingen biriyseniz ve anket kriterleri varsa uğraştırıcı olur.
 • İkna kabiliyetinizi ve iletişimci yönünüzü geliştirmek dışında öyle insanlar karşınıza çıkabiliyor ki bu işten tamamen soğursunuz. İnsan çeşitliliği çok maalesef. Her zamanda karşınıza iyi insanlar çıkmayabiliyor. Özellikle apartmanlar en iyi kazanç elde edebileceğiniz ve en sorunlu yerlerdir. Apartman yöneticileri ve bazı kapıcılar anketörlerin baş düşmanıdır. Valilik izniniz olduğu halde bile çalışmayan yaşlı kafasıyla sizin elinizde anket gördüğü anda size çıkış kapısını gösteren geri kafalı insana apartman yöneticisi  denir. (Bknz: apartmanlarda yaşayan emekli, cinsel sorunları olan despot huysuz canlı.)
 • Birde siteler var tabiki güvenlik görevlisi tutabilecek kadar zengin muhitlerdir buralar.  Güvenlik görevlisi dediğimiz vatandaşlar apartman yöneticilerine göre daha kibardır.  Eğer etrafta şaşkın şaşkın bakınıyorsanız hemen kime geldiğinizi öğrenmek için emin adımlarla yanınıza doğru ilerler. Eğer anketör olduğunuzu anlarsa sizi kibarca dışarı yönlendirir.
 • Paranın kolay kazanılan birşey olmadığını yaptığınız her ankette tekrar ve tekrar anlarsınız.
 • O kadar saçma ve sıkıcı sorular olabilir ki bazen size yöneltseler “vaktim yok” diyerek maruz kalmak istemezsiniz. Malum apartmanlarda hırsızlık olayları vs. derken yanlış da anlaşılabilmeniz kuvvetle ihtimal.
 • Evlere gidiyorsanız, içerden gelen iğrenç ev kokuları, sürekli kapanan otomatik apartman ampulleri karanlık binalardaki can sıkıcı durumlardan birisidir.
 • Bu işin en kötü yönleri karşınıza çıkabilecek ne idüğü belirsiz, karaktersiz, şüpheci insan tipleridir.
 • Kapı deliğinden baktığını bildiğiniz halde kapıyı açmayan şahıslar küfür kültürünüzü geliştirmeye yardımcı olacaktır. Gelişim dediğimiz şeyi düşündüğümüzde ilk akla gelen faydalı birşey olduğundan anketörlüğün iyi bir yönü olarak bu madde de sayılabilir.

İnternetten Anket Doldurarak Para Kazanılır mı ?

Şunu net olarak söylemek gerekir ki; internetten anket doldurarak para kazanma olayı tamamen bir şehir efsanesidir. Yok program falan kullanarak ayda 1000$ kazanın haberleri ve yazılarının tamamen aslı yoktur. Hiç bir anket siteside bu kadar para kazanmıyor ve dolayısıyla bu parayı asla vermez. Anket Doldurarak Nasıl Para Kazanılır? gibi bir şey duyduğunuzda sakın o internet sitesine inanmayın. Çünkü böyle bir yazıyı internette yazan kişinin çıkarı olmasa o yazıyı yazmaz ve bu çıkarda sizi sisteme üye yaparak kendısının 3-5 kuruş para kazanmasını umuyordur.

Anket Siteleri

Dünyaca ünlü en büyük anket sitesi, bugün bir çok akademik araştırmada bile kullanılan anket araştırma sitesi survey monkey isimli sitedir. Onun dışında araştırıldığında yine bir çok siteye ulaşabilir, ödediğiniz ücretle doğru orantılı olarak anketlerinizi kişilere yönlendirebilirsiniz.

Hakkında aktif girisimci

Sadece düşünen değil yapan kazanır!

Check Also

Para Kazandıran Blog Fikirleri

Online Para Kazandıran Blog Fikirleri

7 comments

 1. Hem zahmetli hemde tahammül isteyen bir iş. Öyle her işi yaparım diyenlerin yapabileceği bir iş değildir.

 2. anketörlük bence türkiyede kadınlara özgü bir iştir sırf belki karıya yazarım diye anket dolduran bir sürü arkaşım mevcut 🙂

 3. Kesinlikle çok yaralı bir makale olmuş çünkü tam anlamıyla anketörlük nedir bilmiyordum çok rahat meslek gibi duruyor bunu deniycem :).

 4. zekeriyya tekin

  anketörlük yapılabilir aslında bu aralar çok duymaya başladım rahat meslek gibi görünüyor 🙂

 5. ankötörlük de yapılabilecek meslekler arasında yer almaya başladı

 6. anketörlük yaparak ne kadar para kazanılır tam olarak bilmiyorum ancak bu konuda tek bildiğim üniversite öğrencilerinin arada işşiz kalmışların ve özelliklede genç bayan arkadaşların biraz ek gelir sağlamak için kullandıkları bir para kazanma sektörü olduğunu biliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir