Son Dakika
Home / İnovasyon / Küçük fikirler ve büyük paralar

Küçük fikirler ve büyük paralar

kücük fikirler

Büyük paralar getiren küçük fikirler !

para kazandiran fikir
Pamuk ticareti yapan Earle Dickson, karısının mutfakta durmadan elini kesmesi üzerine bu gibi küçük yaraları korumak için ‘bir şey’ olsa keşke diye düşünürken yara bandı fikrini geliştirmiş.1921’de üretilen yara bandı, ilk üretim yılında 3 bin dolar kazandırmış. 1961’da ise 30 milyon dolar satış rakamına ulaşmış. 2001 yılında dünyada 100 milyar adet yara bandı satıldı.

frizbi fikri
1937’de iki sevgilinin kek yapmak için kullanılan yuvarlak bir tepsiyi sıkıntıdan birbirine atması ‘frizbi’nin başlangıcı oldu ve 1970’de sahibine tam 500 bin dolar kazandırdı.2012 yılında ise dünyada tam 300 milyon adet frizbi satılmıştı.

post-it
Özellikle öğrencilerin vazgeçilmezi yapışkanlı kağıt ‘Post-It’ 1974 yılında ilk kez ortaya çıktı.
Daha ilk yılında 2 milyon dolar kazandırdı.
‘Post-It’ 2012’de 1 milyar dolarlık üretim gerçekleştirdi. 100’den fazla ülkede satılıyor.
kağıt mendil
Kağıt mendilin ilk olarak Birinci Dünya Savaşı’nda gaz maskelerinde filtre amacıyla kullanılması fikriyle ortaya çıkmıştı.
Ve dünyanın en büyük firmalarından ‘Kleenex’ ortaya çıktı.
‘Makyaj temizlemek’, ‘güzel bir cilt’ ve ‘hastalıklara karşı zırh’ fikirleriyle pazarlanan kağıt mendil, 2011’de 6 milyar dolar kazandırdı. 2012’de ise 150 farklı ülkede satılıyordu.
kahvaltı gevregi
Kahvaltıların vazgeçilmezi mısır gevreği 1894’de bulundu. 2012’de markanın net karı sadece ABD’de 2.8 milyar dolardı.
Bugün ise dünyanın 1 numaralı mısır gevreği üreticisi olan marka, 18 farklı ülkede üretiliyor, 180’den fazla ülkeye pazarlanıyor.
oyuncak yay
Bir zamanların eğlenceli ve renkli oyuncağı ‘oyuncak yay’ (Slinky) 1943 yılında bulundu. 1945 yılında satışa çıktığında tanesi 1 dolara satılan oyuncak, 1 saatte tükendi.
2001 yılında ise dünya çapında 100 milyar adet satılmıştı.
cırt cırt
Kıyafet ve ayakkabılarda kullanılan ‘cırt cırt’ 1941 yılında Georges de Mestral tarafından bulundu. Mestral köpeğine ve ceketine yapışan sırça otlarına ayıklarken bir tanesini alıp mikroskopta inceledi. Mestral, otun yapışkan sırrını çözdü.
Küçük bir işletme olarak başlayan fikir, 1988’de 93 milyon dolar kazanan uluslararası bir firma oldu. Bugün ise 40’tan fazla ülkede satılıyor.
giyim sektoru
Ertesi güne çok özel bir randevunuz var ama kilolarınızı saklamanız gerekiyor. ‘Spanx’ adlı firma 1998’de bu fikirle yola çıkarak eski görünüşlü korselere modern bir görünüm kattı.
5 bin dolarlık sermayeyle başlayan firmanın bugünkü değeri 1 milyar dolar.
ayakkabi
2002’de ortaya çıkan bu ayakkabılar, 5 yıl içinde 900 milyon dolarlık satış rakamına ulaştı.
2012’de 90’dan fazla ülkede 200 milyon çift sattı.

Kevin Plank, Amerikan Futbolu oynarken formasının altına giydiği ve terden ıslanan pamuklu çamaşırlardan rahatsız olduğu için kendi çamaşır tasarımlarını anneannesinin bodrum katında yapıp satmaya başlamasıyla spor giyimi markasını kurdu.Kredi kartlarını zorlayarak 40 bin dolarla kurduğu şirketin bugün yıllık net karı 1.82 milyar dolar.

Hakkında aktif girisimci

Sadece düşünen değil yapan kazanır!

Check Also

Domain ile para kazanmak

Domain(alan-adı) alım satımı ile para nasıl kazanılır ?

2 comments

  1. fikir üretmek sadece amerika da değerli galiba.burda bir fikir üretirsen o beynı kafandan ayırırlar.burak şahin arkadaşımıza da katılıyorum.

  2. hepsi birbirinden güzel fikirler ve hiç kimsenin aklına gelmezdi frisbenin kek yapılırken icat edildiği yada ne bilim futbolcunun spor kıyafeti yapacağı bunları okurken bende bir yandan fikir düşündüm ama şuan 21.yy’da bulunmamış icat yoktur bence varsada kimse bulamadığı için bilinmiyordur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.