Son Dakika
Home / Para Kazanma Sanatı / Mc Donald’s Satış Stratejisi

Mc Donald’s Satış Stratejisi

satis stratejileri

Mc Donald’s satışlarını artıran satış tekniği

Bugün kısa süre önce yabancı bir kitapta okumuş olduğum ve Türkiye’de internette rastlamadığım bir satış stratejisinden bahsetmek istiyorum. Nedir bu mc donald’s ın satış stratejisi ?

Bu teknik sorular sorarak sipariş artırma fikri üzerine kuruludur.Biz Türkler genelde bunu yapamıyoruz!

  • Bakkala gittiğinizde “2 ekmek 5 yumurta ver!”  dediğinizde; bakkal bize: “başka birşey!” yanıtını verir. Haksız mıyım 🙂 Ben şuana bu soruya dönüş yapan kişi görmedim. Eğer aklınızda almak istediğiniz birşey varsa da siz zaten onu alacaksınızdır.Bakkalı burada bu soruyu sormasının hiçbir işlevi yoktur! Dahası, çoğu  insan bu monotonlaşmış soruya alıştığı için tepki bile vermeyip “yok veya hayır” yanıtlarıyla bu soruyu geçiştiriyorlar.

Peki Mc Donald’s bu işi nasıl yapıyor ?

  • Bildiğiniz bir senaryo ile yapıyor. Mc Donald’s ta bir hamburger isteseniz, garsonun size vereceği yanıt mutemelen şu olacaktır : “Yanında patates kızartması ister misiniz?”. Mc Donald’s bu satış stratejisi ile hem  yaptığı her satış miktarını artırıyor hemde her yıl fazladan milyonlarca dolar kazanıyor.(tabii şimdi bu olay direk menü haline dönüştürüp işi kolaylaştırmışlar 😀 ) Şöyle düşünün: 20.000 liraya araba alan bir insan için 1.000 liralık kaliteli bir ses sisteminin sizce değeri varmıdır ? Hamburger isteyen bir insan içinde ayran veya patatesin fazla bir değeri yoktur.İnsanlar genelde birşey oldumu tam olmasını isterler.

Birinci durumdaki  “başka birşey varmıydı veya türevi sorular tamamen anlamsız insanlara ne istediği konusunda fikir vermeyecek sorulardır. Ama döner satan bir dükkanda “Ayran ister misiniz ?”gibi bir  soru içi dolu, en azından karşınızdaki insana  bir ürün daha fazla satma ihtimali içeren doğru sorulardır.Ayrıca bu durum müşteri memnuniyetinide artırdığı için müşteriler sizi tercih etmeye devam edecektir.  Mc Donald’s firması satış konusunda dersler çıkarılması gereken bir firma ve kullandığı diğer satış stratejilerini ilerleyen günlerde açıklamaya çalışacağım.

Satış tekniği örneği;

Ünlü e-ticaret sitelerinden birisi bu tekniği aşağıdaki gibi geliştirmiş.Siteden bir ürünü almak için tıkladığınızda yanında bir 10-20 liralık ürün daha aldığınızda kargo bedavaya geliyor.Bu durum müşteriyi cezbetmez mi ?

Şöyle düşünün 6 lira kargoya vereceğiniz paraya 5 lira daha koyup bir ürün daha alma avantajından kim mahrum olmak ister ? Ben istemem.Site böyle bir satış stratejisi ile hem daha fazla satış yapmış oluyor hemde bedavaya kargo hizmeti aldığını düşünen müşteri için bir kolaylık ve müşteriden tekrar geri dönüş potansiyeli sağlamış oluyor.

satis teknigi

 

Hakkında aktif girisimci

Sadece düşünen değil yapan kazanır!

Check Also

Logo yaparak para nasıl kazanılır ?

Logo ve grafik tasarımı ile para kazanın

One comment

  1. harika bir anlatım olmuş…teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir