Son Dakika
Home / Genel / ‘Gemi Personeli Aranıyor’ ilanı verip dolandırıyorlar

‘Gemi Personeli Aranıyor’ ilanı verip dolandırıyorlar

Gazetelere ve internete verdikleri “Gemilere yüksek maaş garantili işçi aranıyor” ilanı ile işsiz birçok vatandaşı dolandırdılar.

Gazetede gördüğü ilan ile dolandırıcılara 1500 TL kaptıran Nejdet Zoroğlu, sikayetvar.com’a gönderdiği şikayetinde; dolandırıcıların gemi adamı olmak isteyenlerden 1500 TL kurs ücreti toplayıp daha sonrada ortadan kaybolduklarını iddia etti. Şikayetlere göre bu ilanlara kanıp para verenlerin sayısı hiç de az değil.

Dolandırıldığını Anlayınca Dava Açtı

Kurs eğitimi sonrası gemi adamı cüzdanı verecekleri ve ardından iş bulacakları garantisi veren dolandırıcılar ilk olarak gazetelere ve internete ilan verip işsiz vatandaşların tuzaklarına düşmelerini beklediler. Dolandırıcıların ağına düşen Nejdet Zoroğlu, nasıl kandırıldıklarını Şikayetvar’a şöyle anlattı: “Kasım ayında gazete ilanından gemi personeli ilanı için bir firma ile görüşüp başvuru yaptım. Kursa gidip belge almam gerektiği söylendi. Zonguldak’tan İstanbul’a geldim. İstanbul’da büroları vardı. Denizcilik firmasının tabelası kapılarında duruyordu. Kendilerinin aracı firma olduklarını kurs sonrası iş güvencesi için 1500 TL kurs ücreti yatırmamı istediler. Parayı yatırdım ve evraklar için de 300 TL harcadım. 6 ay oldu kurs hala başlayamadı. Kişilere ulaşamıyoruz. Firma hakkında dava açtım.Benim gibi dolandırılan çok fazla kişi var.”

Gazete Ve İnternet İlanlarına Dikkat

Aynı yöntemle dolandırıldıklarını iddia eden mağdurların diğer şikayetleri ise şöyle yansıdı:

“Gazete ve internetteki gemici ilanlarına sakın güvenmeyin. Aracı kurumlara gitmeyin. İnternet ortamındaki yazılanlara güvenmeyin. Eğer yeni gemici ehliyeti çıkarmak isteyen arkadaşlar varsa internet ve gazetedeki bol para iş garantili iş ilanlarını dikkate almasınlar.”

İnsanların Paralarını Alıp Oyalıyorlar

“Onlarca insanı kandırıyorlar ve paralarını vermiyorlar. İş imkanı diyorlar ama bir türlü kursa gidemiyorsun. Savcılığa başvurun hakkınızı arayın. Bu şirketleri kurup küçük bir dükkan kuruyorlar. Gazete ve internete ilan verip insanların başvurmasını bekliyorlar. Daha sonra ise gelenlere iş için kursa gitmeleri gerektiği söylenip her bir kişiden para alıyorlar. İnsanların onca parasını alıp onları oyalıyorlar. “

Göstermelik İş Yeri Kurarak İnsanları Dolandırıyorlar

“Geçen ay eşimle beraber çalışmak için 3000 TL verdim. Sınavın on gün içinde yapılacağını sonra gemi adamı cüzdanı verileceğini söylediler. Ne sınav ne başka bir şey. Kurs yeri dolandırıldığımı söyledi. Gerekli yerlere başvuracağım. Göstermelik iş yeri kurarak insanları dolandırıyorlar. Kanmayın diyorsunuz ama kandırıyorlar. İnsanlar daha fazla mağdur olmasın.”

Kaynak : gemi personeli dolandırıcılığı

Hakkında admin

Check Also

Çiftlik bank kapandı

Çiftlik bank a ait facebook sayfası kapandı. Websitesinde tüm işlemler ise durduruldu. Yurtdışına kaçtığı bilinen …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir