Son Dakika
Home / Girişimcilik / Girişimcilik süreci

Girişimcilik süreci

girisimclik sureci

Girişimcilik Süreci ile ilgili notlar

Değerli dostlar girişimcilik bir süreçtir ve bu sürecin en önemli faktörü girişimci kimsedir.Çünkü bu süreçte risk ve ödülleri üstlenecek kişi girişimci kimsedir.Sorumluluk alıp donanım ve kaynakları en etkin kullancak kişidir girişimci.
İş fikrinin hayata geçirilme süreci:

  • işin yapılabilirliğin araştırılması
  • iş planı hazırlanması
  • Kaynakların bir araya getirilmesi

 

İş fikrinizi detaylarıyla oluşturun.İş fikri aşamasında girişimci Baybars Altuntaş ‘ben bir işe atılmadan ne kaybedeceğime bakarım’ diyor.Olabilitesi yüksek bir fikriniz varsa Baybars Altuntaş ın bu sözü rehber olmalı.Kaybedecek neyiniz var açık açık ortaya koyun.

Sonra fikir üzerinde gerekli pazar araştırması/rekabet ortamı araştırması  yapılacak ilk iştir.İşin sorumluluğunu alacak kişi bu iş tutar mı, pazar payı nedir, bana ne kazandırır, gibi soruların yanıtlarını küçük bir araştırmayla hatta bir anket yada gözlemlerle hatta internet araştırmaları ile bile bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.Ama tavsiyem internette bir istatistik yakalamaya kalkmayın.İşinizle ilgili interntte detaylı aramada rehberiniz google trends olsun.

 

Sonrasında ise girişim yapılacak iş fikri için gerekli bina,araç-gereç,malzemeler elde edilir.İş fikri hazırlarken kullanacağınız araç gereç ile ilgili bilgileri,fiyat ve adetlerini  tek tek yazmalısınız.Fizibilite çalışması yapın.

 

Ve sonrasında ise şirketimizi yasal bir biçimde kurma aşamasına geldik.Şirket kurmak insanlarn gözüne zor gibi gözüksede aslında çok basit bir evrak takibi işi.Ki bazen bunu bile yapmanıza gerek kalmıyor.Vergiler konusunda ise bazı girişimcilere tüyolarım olacak.Hepsi bir sonraki yazımda.

 

Bundan sonra ise sırada şahıs şirketimizi kurma aşaması var.

 

 

 

Hakkında aktif girisimci

Sadece düşünen değil yapan kazanır!

Check Also

Girişimciler

Girişimciler için 10 altın prensip

One comment

  1. Evden eve nakliyat

    girişimcilik süreci ile ilgili tüm bilgileri paylaşmışsınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir