Son Dakika
Home / Girişimcilik / Kosgeb mülakatında taktik ve tüyolar

Kosgeb mülakatında taktik ve tüyolar

Kosgeb mülakatında taktik ve tüyolar

KOSGEB mülakatında başarılı olmak için izlenecek 12 adım

 1. Abartılı bir elbise ile sakın mülakata gitmeyin. Sizin sadece o mülakat için öyle giyindiğinizi düşüneceklerdir. Geçen yıl bir tane takım elbise giyen insan görmedim mülakata gelenler arasında. Sadece size yakışan günlük kıyafetinizi giyin.
 2. Mülakata gireceğiniz yerin sekreterinden ya da çaycısından bilgi almaya çalışın kim var kim yok öğrenin. Çaycı ne alaka diyebilirsiniz. Özel bir mülakata girdiğinizde patronun odasına sizce en çok uğrayan kişi kim bir düşünün bakalım: Ya çaycı ya sekreter. Bu iki kişi ile hep iyi geçinin, konuşmaya iletişim kurmaya çalışın. Hem stres atmışta olursunuz konuşurken.
 3. Bu iki kişi sizden iyi bir elektrik alırsa bunu mutlaka sizi işe alacak kişiye de yansıtır.
 4. İçeri çağrıldığınızda hafif bir gülümseme ve merhaba ile başlayın. Sıcakkanlı olun
 5. Fazla heyecanlanmayın.
 6. Sizi strese sokmak içinizde ne var ne yok dökmek için size hızlı hızlı sorular sorabilirler. Stres mülakatı diye tanımlanan mülakata gireceksiniz. Sakin olun. Soruyu anlamadan cevaplamayın. Unutmayın acele ederseniz güle güle derler
 7. Elinizde yapacağınız işin bir projesi olsun. Klasör içinde projenizi getirin. Elinizde görsünler. Ciddi olduğunuzu anlasınlar. Klasörde ne olmalı. Yapacağınız işle ilgili bilgiler tabii ki. İşin tanımı, kaç kişi çalıştıracaksınız, iş ne üzerine, işle ilgili birkaç grafik  götürüp yetkilinin gözünün içine sokun.
 8. Soruların cevaplarına çalışarak gidin. Mülakatta sorulacak sorular vermiştim. Bu soruların cevaplarını ezberleyin ve sakin bir şekilde karşınızdaki kişiye aktarın.
 9.  KOSGEB başvuru formuna sadık kalın. Düşünceleriniz örtüşsün. Soru bombardımanı bitince tamam şimdi git biz sana telefon edicez diyecekler. Siz de buna karşılık Kafama sıkar giderim demeyin tabii ki  iyi günler deyip çıkın.
 10. Telefon geldiğinde ise 3 aylık bir kursu muhtemelen kazanmış olacaksınız. Kursun tüm derslerine katıldıktan sonra katılım belgesi alacaksınız belediye başkanının elinden. Sonrasında ise 30.000TL cepte .
 11. Ya kazanamazsam nolur, üzülmeyin krediler yılda 2 defa veriliyor. Bu yılın ekim ayında başvurular yine başlayacak.
 12. Şimdiden tüm başvuru yapanlara hayırlı olması dileğiyle, zengin olursanız beni de görürsünüz artık.Daima girişimci kalın.Saygılar…

Hakkında aktif girisimci

Sadece düşünen değil yapan kazanır!

Check Also

Engellilere 100 Bin TL Kosgeb Kredisi!

İş kurmak isteyen engelli vatandaşlara KOSGEB 100.000 lira

2 comments

 1. Merhaba;
  KOSGEB Girişimcilik Belgesine sahibim.Mülakat süreci nasıl değişir.3 aylık kursa tekrar göndermezler sanırım ?

 2. Değerlendireceğim , benimde projem var fakat kosgepe nasıl sunacağım hakkında hiçbir bilgim yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir