Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Genel / Fast Speak English Dolandırıcılığı

Fast Speak English Dolandırıcılığı

Fast Speak English Dolandırıcılığı asıl ismiyle Eda Basın Yayın Dolandırıcılığı !

Geçerli sertifikalı eğitim maskesi ile insanları kandırma faaliyetleri içeren şirket bunu satış görünümü ile yapan dolandırıcılara maalesef ciddi yaptırımlar uygulanmıyor.Örneğin bugün bir yakınımın başına gelen :

Öğrencilerin bol olduğu bir yolda bedava ingilizce kursu tanıtımı adında insanlara şov yapılıyor. Doğru olan şu, bir kurs var ama 14 gün bedava.Bunun için size bir satış sözleşmesi görünümle 14 gün içinde cayma hakkı kullanılması gerektiren bir senet imzalatılıyor.

Size içinde video dersler içeren bir aktivasyon kartı veriliyor.Kartta tek banka hesap numaraları ve telefon doğru.Onun dışında yazan bilgiler  yanlış. 😀 Sözleşmede firmanın gerçek adına baktığınızda ise karşınıza Eda Basın Yayın diye bir firma çıkıyor. Telefonla aradıgınızda tamam biz iptal ederiz diyorlar ama senet hala onların elinde.14 gün geçince ise bir mesaj geliyor..Borç ödemesi ile ilgili.İşte ozaman dolandırıldıgınızın farkına varıyorsunuz.Ödemezseniz icra ile geliriz vesaire tehditleri alınca ister istemez korkuya kapılıp bu borcu ödeyebilirsiniz.

Çözüm ise vakit kaybetmeden bulunduğunuz ildeki Tüketici Hakem Heyetine gitmek veya tüketici mahkemesine başvurmak. İadeli taahhütlü posta ile firma size senedinizi göndermezse hakem heyeti veya mahkeme seçeneklerini kullanabilirsiniz. Bu firmanın çok insanı dolandırıdığı hergün internette yazılan haberlerde yazıyor.

Örnek bir kaç şikayet paylaşmak istiyorum :

24.02.2017 ‘de üniversite civarında Eda Basın Yayın’a ait satış temsilcisi aracılığıyla iş yeri dışı satış sözleşmesi imzaladık. Satış temsilcisi imzalarken 14 günlük cayma hakkımın olduğunu bu süre içerisinde sözleşmede yazan numarayı aradığımda cayma hakkımı kullanmak istediğimi söylediğimde sözleşmenin iptal olacağını söyledi. 14 gün içinde verilen numarayı yani Eda Basın Yayın’ı aradım cayma hakkımı kullanmak istediğimi söyledim bunun üzerine cayma hakkımı kullandığımı sözleşmenin iptal olduğunu ve sözleşmenin aslıyla beraber cayma bildiriminin tarafıma gönderileceğini başka bir işleme gerek olmadığını söyledi. 14 günün sonunda sözleşmede yazan parayı ödememi istediler. Mağdur ettiler. Bu konuda mağduriyet yaşayan benim bildiğim çok kişi var.

Başka bir şikayet :

Üniversite birinci sınıf öğrencisi olan kardeşim, okul çıkışı kurulan stantta (tezgahta) herkesin ortak şikayetçi olduğu sıkıntıyla karşı karşıya kalmıştır, cayma süresinin üstünde durarak imzalar attırılmıştır, sekiz gün sonra iptali için aranan telefon görüşmesinde hipnoz edilerek bir şekilde iptal talebinin alındığına dair konuşma yapılmıştır, sözleşme tarihinden 15 gün sonra ise 1400 TL ödeme yapılması gerektiği aksi halde, sözleşmenin hukuk servisine aktarılacağı söylenmiştir, (muhtemeldir ki en fazla çalışan servis hukuk servisi) sözleşme iptalinin PTT’ den iade taahhütlü yapılacağı gerçeği sözleşme imzalanırken söylenmemiş olup sözleşme esnasında sağlanan tüm kolaylıklar iptal sürecinde ekstra prosedürler ile alıcılar yıldırılmaktadır. Sorsanız hiçbir hukuku sıkıntı yok lakin eminim ki bu kişilerin kazancının çoğunu icradan gelen paralar sağlamaktadır.

İlerleyen günlerde firma adını karalamaktan bize de tehdit mesajları yağdırarak yıldırma metoduna gidileceğini biliyoruz. Yargı karşısına çıkarıldığımızda soracağımız asıl soru şudur :  Binlerce insana yalan bilgilerle ayaküstü senet imzalatıp 14 gün sonunda iptal ettirmediğiniz de sizi tehditler ile yıldırmaya çalışan bir firma dolandırıcı değilde nedir ? Bunu yüzlerce kişiye yapan kişilerin tutuklanmadığı bir ülkede hakim ve savcılıklar ne iş yaparlar ? Adalet sadece devletin yasa adını verip yayınladığı yazılı emirlerden mi ibarettir ?

Hakkında admin

6 yorum

 1. Arkadaslar banada geldiler ben tcmi verdim telefonla son anda aklim basima geli vazgectim imza falan atmadim ama tcmin oldugu kagit onlarda kaldi bisey olmaz demi

 2. Ben de bu konudan muzdaribim. Pazartesi günü tüketici hakem heyeti başkanlığına gideceğim. Bana bu işlem 03.11.2017 tarihinde uygulandı. Numarayı da aramadım. Heyetin yanında aramayı planlıyorum. Başka ne yapmam lazım. PTT vs herhangi bir yere nasıl bir dilekçe yazmam gerekiyor.Hiçbir fikrim yok

  • Size sözleşme harici bir belge imzalattılarmı imzalattılarsa ne olduğunu söylermisiniz hatırlamıyorumda

 3. bir adet cayma hakkı istediğinize dair dilekçe yazın.sözleşmede imzaladıgınız adrese taahhutlu olarak gonderın 15 gün içinde.Bir sorun çıkarırlarsa tüketıcı hakem heyetine gidebilirsiniz.
  Ya da direk ildeki tüketici hakem heyetıne gidin size yol gosterecektir

 4. Himmet Köksal

  Benim henüz cayma sürem dolmadı biri bana ulaşıp yardımcı olursa çok sevinirim
  numenorian@gmail.com
  Lütfen yardım!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top