Son Dakika
Home / Genel / Fast Speak English Dolandırıcılığı

Fast Speak English Dolandırıcılığı

Fast Speak English Dolandırıcılığı asıl ismiyle Eda Basın Yayın Dolandırıcılığı !

Geçerli sertifikalı eğitim maskesi ile insanları kandırma faaliyetleri içeren şirket bunu satış görünümü ile yapan dolandırıcılara maalesef ciddi yaptırımlar uygulanmıyor.Örneğin bugün bir yakınımın başına gelen :

Öğrencilerin bol olduğu bir yolda bedava ingilizce kursu tanıtımı adında insanlara şov yapılıyor. Doğru olan şu, bir kurs var ama 14 gün bedava.Bunun için size bir satış sözleşmesi görünümle 14 gün içinde cayma hakkı kullanılması gerektiren bir senet imzalatılıyor.

Size içinde video dersler içeren bir aktivasyon kartı veriliyor.Kartta tek banka hesap numaraları ve telefon doğru.Onun dışında yazan bilgiler  yanlış. 😀 Sözleşmede firmanın gerçek adına baktığınızda ise karşınıza Eda Basın Yayın diye bir firma çıkıyor. Telefonla aradıgınızda tamam biz iptal ederiz diyorlar ama senet hala onların elinde.14 gün geçince ise bir mesaj geliyor..Borç ödemesi ile ilgili.İşte ozaman dolandırıldıgınızın farkına varıyorsunuz.Ödemezseniz icra ile geliriz vesaire tehditleri alınca ister istemez korkuya kapılıp bu borcu ödeyebilirsiniz.

Çözüm ise vakit kaybetmeden bulunduğunuz ildeki Tüketici Hakem Heyetine gitmek veya tüketici mahkemesine başvurmak. İadeli taahhütlü posta ile firma size senedinizi göndermezse hakem heyeti veya mahkeme seçeneklerini kullanabilirsiniz. Bu firmanın çok insanı dolandırıdığı hergün internette yazılan haberlerde yazıyor.

Örnek bir kaç şikayet paylaşmak istiyorum :

24.02.2017 ‘de üniversite civarında Eda Basın Yayın’a ait satış temsilcisi aracılığıyla iş yeri dışı satış sözleşmesi imzaladık. Satış temsilcisi imzalarken 14 günlük cayma hakkımın olduğunu bu süre içerisinde sözleşmede yazan numarayı aradığımda cayma hakkımı kullanmak istediğimi söylediğimde sözleşmenin iptal olacağını söyledi. 14 gün içinde verilen numarayı yani Eda Basın Yayın’ı aradım cayma hakkımı kullanmak istediğimi söyledim bunun üzerine cayma hakkımı kullandığımı sözleşmenin iptal olduğunu ve sözleşmenin aslıyla beraber cayma bildiriminin tarafıma gönderileceğini başka bir işleme gerek olmadığını söyledi. 14 günün sonunda sözleşmede yazan parayı ödememi istediler. Mağdur ettiler. Bu konuda mağduriyet yaşayan benim bildiğim çok kişi var.

Başka bir şikayet :

Üniversite birinci sınıf öğrencisi olan kardeşim, okul çıkışı kurulan stantta (tezgahta) herkesin ortak şikayetçi olduğu sıkıntıyla karşı karşıya kalmıştır, cayma süresinin üstünde durarak imzalar attırılmıştır, sekiz gün sonra iptali için aranan telefon görüşmesinde hipnoz edilerek bir şekilde iptal talebinin alındığına dair konuşma yapılmıştır, sözleşme tarihinden 15 gün sonra ise 1400 TL ödeme yapılması gerektiği aksi halde, sözleşmenin hukuk servisine aktarılacağı söylenmiştir, (muhtemeldir ki en fazla çalışan servis hukuk servisi) sözleşme iptalinin PTT’ den iade taahhütlü yapılacağı gerçeği sözleşme imzalanırken söylenmemiş olup sözleşme esnasında sağlanan tüm kolaylıklar iptal sürecinde ekstra prosedürler ile alıcılar yıldırılmaktadır. Sorsanız hiçbir hukuku sıkıntı yok lakin eminim ki bu kişilerin kazancının çoğunu icradan gelen paralar sağlamaktadır.

İlerleyen günlerde firma adını karalamaktan bize de tehdit mesajları yağdırarak yıldırma metoduna gidileceğini biliyoruz. Yargı karşısına çıkarıldığımızda soracağımız asıl soru şudur :  Binlerce insana yalan bilgilerle ayaküstü senet imzalatıp 14 gün sonunda iptal ettirmediğiniz de sizi tehditler ile yıldırmaya çalışan bir firma dolandırıcı değilde nedir ? Bunu yüzlerce kişiye yapan kişilerin tutuklanmadığı bir ülkede hakim ve savcılıklar ne iş yaparlar ? Adalet sadece devletin yasa adını verip yayınladığı yazılı emirlerden mi ibarettir ?

 

ÇÖZÜM

Derhal bulunduğunuz bölgedeki tüketici hakem heyetine gidip durumunuzu anlatıp bilgi alın.Eğer sözleşmenizi oyalayarak göndermiyorlarsa TÜKETİCİ HAKEM HEYETINE GİDİP BİLGİ ALMALISINIZ

Hakkında admin

Check Also

Çiftlik bank kapandı

Çiftlik bank a ait facebook sayfası kapandı. Websitesinde tüm işlemler ise durduruldu. Yurtdışına kaçtığı bilinen …

29 comments

 1. Ben de o mağdurlardanim imzaladim ve iptal etmeyi unuttum eğer bugun 1000 lira odemezssem 3500 tl ödemekle tehdit ediyorlar. Sizce ödemelimiyim.

 2. Arkadaşlar ben saf saf bana gelen borcu ödedim, 1400 tlydi müdürle konuştum 800 lira için anca tamam dedi 800 yolladım saf saf ne yapmam gerekiyor çok üzgünüm şu an yav. Kaç aydor biriktirdiğim paraydıj, bi anlık telaşla yatırdım. Yardım edin. Onları arayıp sizi şikayet edeceğimi mi söylesem acaba? Yoksa tüketici hakem heyetine mi o gitsem direk? Paramı geri alma şansım var mıdır?

 3. Ben e-posta attım caydığımı bildirdim. E-postama cevap istediğimi belirterek defalarca aradım. aynı gün e-posta ile şöyle bir cevap yazdılar.

  “eda@edabasinyayin.com
  29 Kasım

  İADE İŞLEMİNİZ GERÇEKLEŞMİŞ OLUP SÖZLEŞMENİZ İPTAL EDİLMİŞTİR.”

  Ben yine güvenemedim. Notere gidip resmi belge düzenledim.
  Hukukçu biri bana e-posta nın yeterli olduğunu söyledi.

 4. AYNI ŞEY KIZIMIN BAŞINA GELDİ, ARADILAR İCRAYA VERECEĞİZ DEDİLER, DEFALARCA MESAJ ATTILAR .LAF CAMBAZLIĞIYLA 1400 TL ÖDEMEZSENİZ 3500 TL ÖDEYECEKSİNİZ DİYE DE TEHDİT ETTİLER ,BİMERE YAZDIM.TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE BAŞVURDUK.BEKLİYORUZ…ÖĞRENCİLERE BUNU YAPMALARINA ÇOK KIZDIM.BİR PLATFORM HAZIRLANIP MAĞDURLAR TOPLANSIN .GENÇLER SİZ YAPARSINIZ BU İŞİ İFŞA EDİLSİNLERDE BAŞKA ÇOCUKLAR BU BASKIYI YAŞAMASIN 🙁

 5. 14 gün içinde iptal etmeyi de unuttum benim kurtulma şansım var mı hocam 😀

 6. Bende imzaladım 4 gün oldu ödemedim ne olacak şimdi

 7. Bena da dün mesaj attılar ve borcumun olduğunu söylediler ben de aramıştım o 14 günlük cayma süresi içinde ve iptal edildiğini siylemişlerdi. Dünki mesaj atan numarayı aradım ve iptal olmadığını söylediler ve ben şok oldum yazılı dilekçe vermem gerekiyomuş falan filan ve parayı istiyolar resmen dolandırıcılık internete baktım ve benimgibi yüzlerce insanı mağdür etmişler dediğinizi yapacağım tüketici hakem heyetine gideceğim sonuç alırım umarım sizin gibi duyarlı ve cesur insanların olması bizi sevindiriyor çok teşekkürler.

  • bana da bugün geldiler.Salak gibi imzaladım.Ne yapmam gerek

   • kardeşim seninle iletişime geçebilir miyiz? ben de muzdaribim.

   • Kardeşim ara ve iptal etmek istediğini söyle ve bence bunlarıda kaydet ve bide yazılı veya email olarakta bunu belirt umarım sonuç alırsın senide mağdur etmezler

    • Ben söylediğin yolları denerim.
     Ama sözleşmedeki tüketici cayma hakkını isbat etmekle yükümlüdür kısmını dikkate alarak dilekçenin bir fotoğrafını da onlara e postayla göndereceğim fotoğrafı google drive ya yükleyecem bir de iadeli taahhütlü posta göndereceğim yarın bakalım neler olacak.

  • Kardeşim ne deri tüketici haklarındaki Kişiler sana

 8. Ben sözleşmede açık adres vermedim sadece mahalle yazdım ve tc kimliğmi sallasım adım ve anne adı doğru bu durumda nolur ?

 9. Arkadaslar banada geldiler ben tcmi verdim telefonla son anda aklim basima geli vazgectim imza falan atmadim ama tcmin oldugu kagit onlarda kaldi bisey olmaz demi

 10. Ben de bu konudan muzdaribim. Pazartesi günü tüketici hakem heyeti başkanlığına gideceğim. Bana bu işlem 03.11.2017 tarihinde uygulandı. Numarayı da aramadım. Heyetin yanında aramayı planlıyorum. Başka ne yapmam lazım. PTT vs herhangi bir yere nasıl bir dilekçe yazmam gerekiyor.Hiçbir fikrim yok

  • Himmet Köksal

   Size sözleşme harici bir belge imzalattılarmı imzalattılarsa ne olduğunu söylermisiniz hatırlamıyorumda

 11. bir adet cayma hakkı istediğinize dair dilekçe yazın.sözleşmede imzaladıgınız adrese taahhutlu olarak gonderın 15 gün içinde.Bir sorun çıkarırlarsa tüketıcı hakem heyetine gidebilirsiniz.
  Ya da direk ildeki tüketici hakem heyetıne gidin size yol gosterecektir

 12. Himmet Köksal

  Benim henüz cayma sürem dolmadı biri bana ulaşıp yardımcı olursa çok sevinirim
  numenorian@gmail.com
  Lütfen yardım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir