Son Dakika
Home / E-ticaret / Yatırım dolandırıcılığı – Ponzi oyunu

Yatırım dolandırıcılığı – Ponzi oyunu

Bu aralar internette oyun oyna para kazan yatırım yap uzun vadede para kazan gibi vaatler ile bir takım internet siteleri ve hangi ülkede bile yer aldıgı bilinmeyen naylon şirketler yatırım adı altında insanları dolandırıyor.Buna bazıları oyun adı veriyor bazıları yatırım adını alıyor.Oysaki sizin yaptığınız yatırımın karşılığını bulabilmesi için birilerinin daha çok ödeme yapması ve genişlemesi gerekiyor.Ama bu işin sonu olarak ilk işe girenler ödemelerini alırken sonradan işe katılanların paralarının üstüne soğuk su içtiklerini görüyoruz.Ancak insanlarımız herhangi bir yatırım olmamasına rağmen sırf bir siteye üye olup para yatırıp parasını belli miktarda katını geri alabileceğini düşünebiliyor.

Bankalar bile bu kadar faiz vermiyor.Ortada herhangi bir yatırım yapmamış bir gerçek veya tüzel kişi nasıl olurda size kazanmadıgı bir paranın %50- %100 fazlasını verebilir.

Ama bizim müşterilerimiz reklam tıklıyor öyle kazanıyoruz !

İnternette şuan en çok ödeme yapan reklam veren olarak google var.Ciddi bir tıklama almadıkça sunucu masraflarını bile karşılamayacak paralar getiriyor.Sizce sizin paranızı nasıl karşılayacak ?

Adını vermeyeceğim bir sürü maden ve çiftlik veya farklı adlarla oyun siteleri gibi bir çok site insanları bundan 100 yıl önce çıkmış bir sistem ile insanları dolandırıp kaçıyorlar.Sonrada bakıyorsunuz ki adam dünyanın farklı bir ülkesinde ödemeleri sanaldan çekip kaçmış.

En azından internette site hakkında şikayetlere filan bakın.Gözünüzü seveyim dikkat edin.!

Size kazanç fırsatı diye sunulan web siteleri 300-500 liraya çeşitli sitelerde satılıyor.Bu tarz tasarımları yapan adamlar sizce böyle işe girip kazanmayı bilmiyorlar mı ?

Tabii gerçekten kullanıcılardan aldıgı paralar ile yatırım yapıp kullanıcılara gerçekten ödemelerini yapan site veya kuruluşlar varsa tabiki onları bu yazıdan tenzih ederim.Amacım savcılıkta birilerinin de mağdur olmasını önlemektir.

 

Ponzi Oyunu ya da Ponzi Düzeni nedir ?

yatırımcılara kendi paralarından geri dönenle veya sonraki yatırımcılardan gelen paralarla ödemenin yapıldığı bir dolandırıcılık yöntemidir.

İktisadi olarak iyi konumda olan bir ülkede faiz oranları oldukça düşüktür. Bu bir nedenle fona ihtiyacı olan kişiler için ucuz borçlanma demek olduğu kadar birikimlerini değerlendirmek için faiz geliri talep edenler için de düşük kazanç demektir. İşte bu noktada kişi, finansal kurumların vaadettiğinden daha fazla faiz getirisi önererek yatırımcı kazanmaya çalışır. Örneğin ülkedeki faiz oranı %3 ise Ponzi Oyunu oynayan kişi yatırımcılara %10 faiz önerir. Ardından %10 faiz getirisi vaadettiği kişilerin parasını ödemek için yeni yatırımcılara %11 faiz önerir. Aynı şekilde %11 faiz önerdiği kişilerin parasını ödemek için yatırımcılara daha yüksek faiz önerir. Bu döngü sayesinde -ülkede finansal istikrar sürdüğü sürece- hem oyunu oynayan kişi hem de yatırımcılar kazanmış olur.

Tarihte bilinen ilk ponzi oyunu, bu sisteme adını veren Charles Ponzi tarafından 1920 yılında gerçekleştirilmiştir. Ponzi, bu oyun sayesinde kısa sürece 10.000 yatırımcıyı posta pullarını kullanarak bir arbitraj karı elde ettiğine inandırmış; ancak aslında ortada olmayan bu karlar nedeniyle oyun daha fazla sürdürülememiş ve sistem kısa sürede çökmüştür.

Türkiye’de saadet ve titan zinciri adıyla bilinen yöntemler ponzi oyununa örnek olarak verilebilir.

Ponzi oyunu nedir kaynak : wikipedia

Hakkında admin

Check Also

Çiftlik bank kapandı

Çiftlik bank a ait facebook sayfası kapandı. Websitesinde tüm işlemler ise durduruldu. Yurtdışına kaçtığı bilinen …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir