Son Dakika
Home / Girişimcilik / Genç girişimciye 3 yıl vergi yok

Genç girişimciye 3 yıl vergi yok

girisimci vergi

18-30 yaş arası genç girişimciye 3 yıl vergi yok

Haberi okuduğumda işte budur dememek elde değil.Gerçekten süper bir haber ve fırsat bu.

Maliye’nin hazırladığı yeni Gelir Vergisi Taslağı’ndan gençlere büyük destek çıktı. 18-30 yaş arasındaki genç girişimciler 3 yıl boyunca o yıl uygulanan asgari ücretin yüzde 15’ini vergisinden indirecek

Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı yeni Gelir Vergisi Kanunu taslağı ilgili haberler çıkmaya başladı. Vatandaşların ve özellikle çalışanların hayatlarına bir çok yenilik getiren yasanın taslağındaki önemli konulardan birinin genç girişimcilerle ilgili olduğu öğrenildi. Vergi.com.tr adlı internet sitesinde sorulan bir soruya vergi uzmanının verdiği cevap yeni kanunun 18-30 yaş arası genç girişimcilere önemli vergi avantajı sağlayacağı yolunda duyumların güçlendiğini ortaya koyuyor. Sitede yer alan uzman değerlendirmesine göre Gelir Vergisi Kanunu taslağında, hükümet kendi işini kuracak gençlere vergi indirimi yoluyla maddi destek sağlayacak.

ASGARİ ÜCRETİN YÜZDE 15’İ KADAR DESTEK
Kanun Tasarısı taslağına göre, bu destekten ticari hayata ilk defa atılan ve bu faaliyeti dolayısıyla ilk defa tam mükellef statüsünde gelir vergisi mükellefi olanlardan 18 yaşından büyük ve 30 yaşından küçük olanlar yararlanacak. Devlet desteği, ticari hayata başlanılan ilk vergilendirme döneminden itibaren üç vergilendirme dönemi için uygulanacak.

İnternet sitesinde vergi uzmanı ne kadar vergi indirimi yapılacağını bile sorulan soru karşısında dile getirmiş. Buna göre genç girişimci, ticari faaliyetinden üç vergilendirme döneminde elde ettiği kazancın, o yıl uygulanan asgari ücretin yıllık tutarı kadar kısmına yüzde 15 vergi oranının uygulanması sonucu bulunacak vergi tutarını beyannamesinde hesapladığı vergiden indirecek.

Bu uygulama ile kendi işini kurmak için ticari hayata atılan gençlerden devlet 3 yıl süreyle vergi almayarak vazgeçtiği vergi tutarını girişimci gence bırakıyor. Ona paraya ihtiyaç duyduğu ilk yıllar için maddi destek veriyor.

4 ŞARTI SAĞLAMALI

Bu teşvikten yararlanmak için aşağıdaki şartlar aranıyor.

-Kendi işinde bilfiil çalışmak (Çırak, kalfa çalıştırılabilir.)

-Ticari işletmeyi eşinden veya üçüncü dereceye kadar yakın hısımdan devralmamış olmak.

-Vergi Dairesine mükellefiyet kaydı yaptırmak.

-Teşvikten yararlandığı üç yıl içinde sahte belge düzenlememek.

 

Kaynak: habertürk -ekonomi

Hakkında aktif girisimci

Sadece düşünen değil yapan kazanır!

Check Also

Girişimciler

Girişimciler için 10 altın prensip

10 comments

 1. Aslında 30 bin tl filan değilde ciddi bir işe atılım yapılsa devlet müthiş destek veriyor. Daha 3 ay önce tanıdık birisi helva fabrikası kurdu adamın 2 milyon tl harcamasının neredeyse 1.8 milyon tlsini koskeb karşıladı. Üstelik adamlara 5 yıl boyunca vergi de yok. Anlaşılacağı üzere devlet üretim yapan meydana bir şeyler çıkarana desteği esirgemiyor..

 2. Tüm genç girişimcilere hayırlı olsun.Site olarak başarılarınızın devamını diliyorum.

 3. Ergün yurttav

  30.000 tl nin %60 veriyor 25.000 tl faturaya karsılık 16.000 tl sini kendilei karsılıyor geri kalanıda siz cebnızden verıyorsunuz
  30.000 tl verılmıyor sonrada 75.000 tl teminatla alınıyor onunda %60 yine veriyr. yani kısacası 16,000 tl lık hbeyi alabılmek ıcın 26.000 tl harcama yapmanız gerekmekte

 4. abi şimdi benim sormak itedeğim bişi var ben projemi yaptım diyelim. verdim kosgebe kabul gördü 30 bbin verdiler maliyet ise daha yüksek sonra tekarar para veriyolarmı destek varmı?

 5. Gökhan Akgöl

  Merhaba,

  Tam olarak açıklamak gerekirse devlet 18-30 yaş arası genç girişimciden 3 yıl boyunca hiç vergimi almayacak yoksa asgari ücretin %15 i kadar indirim mi yapacak?

  İyi çalışmalar

 6. Bu indirimden bende yararlanmak istiyom

 7. Ancak yıllık %15 lik bir indirim söz konusu sanırım.

 8. Tüm genç girişimcilere hayırlı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir