Son Dakika
Home / E-ticaret / E-ticaret mobile kayıyor !

E-ticaret mobile kayıyor !

tic.

E-ticaret mobile kayıyor !

TNS’in tüketici eğilimlerini ortaya koymaya yönelik yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de her teknoloji ürününden beşi internetten satın alınırken, bu online alışverişlerin yüzde 20’si de akıllı telefonlardan yapılıyor. Ipsos’un son araştırması da Türkiye’nin  akıllı telefon kullanım oranında yüzde 14 ile Japonya’yı geride bıraktığını gösteriyor.
Son dönemde yapılan araştırmalar, türkiye’de akıllı telefon kullanımının hızla artmakta olduğunu ve  tablet bilgisayarların özellikle internete girmek için kullanıldığını gösteriyor. Bu durum da müşteri memnuniyetine önem veren ve piyasa ihtiyaçlarını yakından takip eden online alışveriş sitelerini mobil uygulamalar çıkarmaya yöneltiyor. 2012 yılında mobil ziyaretlerin çarpıcı bir şekilde arttığını gözlemleyen firmalarda mobil ticarete yatırım yapma kararı aldı. Teknoloji satan firmalar, iPhone ve android uygulamalarının yanı sıra mobil sitesini de aktif hale getirdi. Stoklu çalışma prensibi ve aynı gün kargo hizmeti ile online alışverişte fark yaratan teknoloji satan firmalar mobil uygulamaları sayesinde tüketiciler mobilden hızlı alışveriş keyfini yaşayacak.

Türkiye mobil kullanımında pek çok ülkeyi geride bırakıyor!

TNS’in Türkiye’deki tüketici eğilimlerini gösteren araştırmasına göre Türkiye’deki internet kullanıcıları arasında her beş teknoloji alışverişinden biri internetten yapılıyor. Bu online alışverişlerin yüzde 20’si akıllı telefon  lar, yüzde 5’i de tabletler üzerinden gerçekleşiyor. Araştırmaya katılanların yüzde 72’si son 24 ay içinde mobil cihaz aldığını belirtirken, yüzde 31’i de önümüzdeki 12 ay içinde almayı planladığını ifade ediyor. Ipsos’un mobil internet ve ticaret üzerine yaptığı araştırma ise Türkiye’nin mobil konusunda pek çok ülkeden ileride olduğunu gösteriyor. Araştırmaya göre Türkiye yüzde 14 akıllı telefon  penetrasyonuyla Japonya’yı geride bırakırken, mobil araştırmada da yüzde 40 ile ABD ve İngiltere’yi geçiyor.

 

Hakkında alan

Check Also

Sosyal Medya İstatistikleri 2013 ve Öncesi

Sosyal ağların hayatımızdaki yeri her geçen gün biraz daha fazlalışrken, sayıları da giderek artmakta. Ancak …

4 comments

  1. Merhabalar, öncelikle güzel bir yazı olmuş tabiki bu konu bizim adımıza hem sevindirici hem de biraz üzücü çünkü mobil kullanım Türkiye’de aşırıya kaçmakta ama bu konu için mobil kullanım tabiki iyi birşey.

  2. internetin hızla herkesin evine girdiği gibi artık herkein cebinde bulunmaktadır. Yeni nesil gençlerin birer vazgeçilmezi olan akıllı telefonlar sayesinde artık herşeyi yapabiliyoruz. Bu gidişle bilgiayarlar tarih olacak 🙂

  3. Mobil gerçekten devasa bir hızla büyüyor.
    Ama ticaret için mobili en etkin nasıl kullanabiliriz tam bilmiyorum ?

  4. sayin alan kesinlikle katiliyorum, gelisen dunyanin ve insanlarin gereksinimlerini ve ihtiyaclarinin son durumlarini surekli takip acisindan en cok ihtiyac duydugu konulardan bir tanesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir