Son Dakika
Home / Girişimcilik / Basit Satış Teknikleri

Basit Satış Teknikleri

Girişimciler için basit ve pratik satış teknikleri
Girişimciler için basit ve pratik satış teknikleri

Girişimciliğin Türkiye’de özellikle son 5 yılda ciddi bir ivme kazanması üzerine, devlet ve ilgili kurumlarda bunu destekleyici birçok organizasyona imza atmaya başladılar. Artık girişimciler için bilgiye ulaşmak ve kaynak bulmak çok daha kolay hale geldi. Özellikle web teknolojilerinin tahminlerin çok ötesinde gelişmesi ve mobil cihazlarında işin içine girmesi ile normal hayatımızdaki birçok problemi yazılımlar vasıtası ile çözer olduk. Bugünlerde girişimciler tarafından getirilen yaratıcı fikirlerin %90’ını web ya da mobil projeleri oluşturuyor. Bundaki en önemli faktörler; hem bu tür yazılımların ulaşılabilirliğinin kolay olmasından dolayı çok büyük bir pazara hitap etmesi hem de maliyetlerinin son derece düşük olmasına rağmen yüksek getiri sağlayabilmesi diye düşünüyorum.
Bu projelerde, en yakın taksi durağının neresi olduğundan tutunda, yanınızdaki bütün fırsatları gösterebilen uygulamalara kadar geniş bir yelpaze var.
Hem web üzerinden iş modellerinde satışları daha arttıracak hem de diğer girişimler içinde fikir verecek bazı tavsiyelerimi paylaşmak istiyorum.

1) Kişiselleştirin: Satış mesajınızı verirken “biz” yerine “siz” kullanın. Mesela “Bunu öneriyoruz” yerine “Bunları da sevebilirsiniz”

 

2) Duygusallaştırın: Duygusal bağlantı kuran kelimeler oldukça etkilidir. Örneğin “istek” ve “ihtiyaç” kelimeleri oldukça etkilidir. “Pile ihtiyacınız var mı?” ya da “O kamera için bir çanta ister misiniz?”

 

3)Değerlerden bahsedin: İndirim ya da taksit gibi kampanyalarınız varsa bunları özelleştirin: “Özel indirim” veya “Büyük fırsatlar” gibi.

 

4)Aciliyet yaratın: İnsanları bir şeyi kaybetmek, olmayan bir şeyi kazanmaya göre çok daha fazla motive eder. Aciliyet bu kayıptan kaçınma psikolojisi için oldukça önemlidir. Aciliyet yaratan sözler kullanın. Örneğin: “Sınırlı sayıda stoklarımız var” ya da “Teklifimiz 10 Haziran’da sona eriyor” gibi.

 

5)Fırsat merdivenleri yaratın: Daha fazla satın almayı sağlamak için müşterilerinize özel hizmetlerin bazılarını belli satış rakamlarında ücretsiz verin. Örneğin 100 TL’lik alışverişn yapan herkese kargo bedava gibi. Böylelikle 90 TL’lik alışveriş yapan birinin siparişini 100 TL’ye tamamlama ihtimali artacaktır. Bunu biraz daha ileri götürüp 200 TL’lik alışveriş yapanlara 10 TL indirim kuponu da önerebilirsiniz. Böylece müşteri her basamak atladığında somut bir hediye aldığı için alışını arttırma ihtimali artacaktır.

 

6)Ürün grupları sunun: Özellikle Amazon.com da oldukça başarılı uygulanan bir model. Müşterinin para ödediği sırada aldığı ürünle ilgili olan başka ürünlerinde tavsiye edilmesi. Mesela Iphone 4 alan bir müşteriye: “Bu cihazı alanlar aynı zamanda şu kabıda alıyorlar” gibi tavsiyelerde bulunulabilir. Ancak burada en dikkat edilecek şey, önerilen şeyin alınan şeyden çok daha düşük fiyatlı olması gereğidir.

Yazar : Taylan  DEMİRKAYA

Daha önce Mc Donald’s Satış Stratejisi  konusunda bu tekniklerden birisini detaylı olarak incelemiştik.

Hakkında aktif girisimci

Sadece düşünen değil yapan kazanır!

Check Also

Bir adım daha : üretim

Üretmek her şeyin anahtarı!

17 comments

 1. Sinan YUSUFOĞLU

  2010 yılından beri Güneydoğu Anadolu bölgesinde Kendi işini kurmak, işini geliştirmek isteyen girişimciler danışmanlık hizmeti sağlıyoruz. İşimizi batıya kurup doğudan para kazanmak suretiyle değil, bizzat ikamet ederek yatırımcılar ile dirsek temasında olarak güven ve kaliteye öncülük ediyoruz. Güneydoğu ve Doğu Akdenizdeki tüm yatırımcılarımızı bekleriz. 0537 855 6394

 2. evden eve nakliyat

  evden eve nakliyat

 3. paylaşım için çok teşekkür ederim.

 4. Atölyemiz profesyonel ekip ve ekipmanlara sahip bir atölyedir. Halı,stor,kilim,yorgan,koltuk,battaniye gibi
  ürünlerinizi kapınıza kadar gelerek evinizden ,işyerinizden bulunduğunuz yerden direkt teslim alırız.
  Atölyemize götürüp kirinden arındırdığımız ürünlerinizi ücretsiz olarak tekrardan kapınıza kadar teslim ederiz.
  Atölyemiz İstanbul’un her semtine ,her bölgesine hizmet veren , ulaşan bir atölyedir.
  Yapmanız gereken tek şey telefonunuzdan numaralarımızı çevirmek.
  Siz de bizi tercih ederek güvenli ve %100 memnuniyet garantili hizmet alın.
  Atölyemizin ilk önceliği siz müşterilerimizin memnuniyetini ve güvenini kazanmak.
  Biz memnun edeceğimizden ve güven vereceğimizden eminiz sizde bu iddiamızı görmek için bizi yerimiz de ziyaret edin.

 5. EŞYA DEPOLAMA

  linkleri silmediğiniz için tşk ederim

 6. cok faydalı bir yazı tşkler

 7. başarının en büyük sırrı girişimciliktir.

 8. istanbul izmir arası evden eve nakliyat hizmeti vermektedir . paketleme montaj ve sigorta hizmetleri fiyatımıza dahildir .

 9. nakliyat antalya

  Başarılı Site Kutlarım

 10. numanoglunakliyat

  NUMANOĞLU NAKLİYAT olarak gücümüzü müşterilerimizin
  hizmet anlayışımıza duydukları güvenden aldığımızı biliyoruz. Geçmişte olduğu gibi bugün de standart taşımacılık anlayışının ötesinde daha zor ve karmış operasyonlar için evden eve nakliyat çözüm arayışında iş ve çözüm ortağı olmayı sürdürüyoruz. Bugün, ulaşmış olduğumuz, müşterilerine kendi pazarlarında rekabet olanağı veren, katma değer yaratan entegre çözümlerle gerçek anlamda çağdaş evden eve kurumsal nakliyat hizmet üreten bir kurum olma konumumuzdan dolayı gururluyuz. Ancak geldiğimiz noktayı, mükemmeli yakalama hedefimizin bir gereği olarak benimsiyor, çalışmalarımızı her gün yeni bir gündür felsefesinin inancıyla dur-durak vermeden sürdürüyoruz.
  Evden Eve Nakliyat ve depolama faaliyetlerde ulusal ve uluslar arası şirketlerin ve bireysel müşterilerimizin her zaman en yakın çözüm ortağı olmak. Numanoğlu Nakliyat müşterilerine kaliteli hizmet sunmayı ana hedefi olarak görmektedir:

  Müşteri beklentilerine ve hoşnutsuzluklarına kulak vermesine, taahhütleri en hızlı şekilde yerine getirmesine ve müşteri sorunlarına anında çözüm üretmesi gerektiğine inanmaktadır.

  NUMANOĞLU NAKLİYAT her müşterisine hizmetin bütün standartlarını tam bir tutarlılıkla taşımaktadır.

  Değişimi ve gelişimi birlikte yönetiriz.
  Verimliliği sürekli sorgulayarak, üretkenliğimizi artırırız.
  Verdiğimiz sözlere bağlı kalmanın, en büyük kazanç olduğunu biliriz.
  Müşteri ve çalışan bağlılığını ön planda tutarız.
  Kendimizi müşterimizin yerine koyar, gereksinmelerini önceden belirleriz.
  Müşterilerimiz ve iş ortaklarımıza katma değer yaratırız.
  Kaliteyi bir yaşam biçimi olarak benimseyip, yayılmasını sağlarız.

  VİZYONUMUZ

  Numanoğlu evden eve nakliyat, içinde bulunduğu evden eve nakliyat sektöründe lider firmalar arasında yer almaktadır.
  Profesyonel çalışanları güvenilir ekip ve güvenilir araç filosu ile kusursuz bir nakliyat hizmeti sunmaktadır.
  Evden eve nakliyat alanında sınırsız kurum ve kuruluş hizmeti vermiş olan firmamız referanslarımızda da belirtiği gibi alanında tercih edilen firmalar arasındadır.
  Numanoğlu evden eve nakliyat 23 yıllık nakliyat tecrübesi ile güven ve refah sağlamaktadır.

  MİSYONUMUZ

  Numanoğlu nakliyat olarak taşıma işlerinizi kaliteden ödün vermeden en uygun fiyat yapmaya kendimize prensip edinerek , sektörde ki yerimizi korumak ve her geçen gün kendimizi ileriye taşımaktır.
  Numanoğlu nakliyat olarak siz değerli müşterilerimizden güçle daima ileri bakmayı ve kendimizi yenilemeyi prensip ettik.

 11. başarı her zaman girişimcilik ile olur

 12. evden eve nakliyat firmaları

  başarıyla ilgilenen bir model.

 13. Küçük detaylar, büyük başarılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.